ATATÜRK'ÜN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ


DEVAM EDECEK....

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:162; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:162; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;} @font-face {font-family:"Comic Sans MS"; panose-1:3 15 7 2 3 3 2 2 2 4; mso-font-charset:162; mso-generic-font-family:script; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:647 0 0 0 159 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} .MsoPapDefault {mso-style-type:export-only; margin-bottom:10.0pt; line-height:115%;} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->


**Atatürk gizli iş yapmayı sevmez ve her bildiğinede  “ gizli iş yapmamasını tavsiye ederdi” “Gizli iş gizli kalmaz ergeç meydana çıkar iyisi mi başında açık olun açık”derdi.Ruşen Eşref Ünaydın- Atatürk Tarih ve Dil Kurumu Hatıralar,1954( Oğuz Atay- Atatürk’ün sofrası..)

**Atatürk kusurları, kabahatleri daima insanların yüzlerine söyler, bazen de  fevkalade asabileşirlerdi. Fakat haksız yere kızdığı, hiddetlendiği asla görülmezdi.

**Kin, garez hele intikam, bilmedikleri daima nefret ettikleri şeylerdi.ALİ KILIÇ--Atatürk’ün hususiyetleri-1952

 

**Mustafa Kemal insan sarrafıydı “ben bir bakışta karşımdakinin içini okurum” derdi(Ruşen Eşref Ünaydın, Özleyiş,1955)

 

**O herkesle konuşurdu. Fazla girişkenlik göstermediği gibi çekingenlikte göstermezdi. Her vakit açık konuşurdu.

(Ruşen Eşref Ünaydın, Özleyiş,1955)

 

**Kendine inananları ve güvenenleri yarıda ve açıkta bırakıp sırt çevirdiği ve ilgisizlik gösterdiği olmazdı. (Ruşen Eşref Ünaydın, Atatürk Tarih Ve Dil Kurumları hatıraları, 1954)

 

 **Atatürk sevmek sevilmek, gönül almak konularında çok duygulu idi. Neşeli olmak ve yanındakileri neşeli kılmak ve görmek onun için adeta bir ihtiyaçtı.

( Yusuf Hikmet Bayur, Atatürk Hayatı Ve Eseri-1, 1963)

 

**Gammazlığı sevmezdi, kendisine biri hakkında ihbarda bulunanları ne yapar eder en kısa zamanda aleyhinde bulunduğu kişi ile yüzleştirirdi. Hele imzasız ihbar mektuplarına çok kızardı.

**“samimi ve dürüst insanlar aynı zamanda medeni cesaret sahibi olur, imzalarını saklamaya tenezzül etmezler, belli ki bunu yazan ahlaksız ve yalancı biridir derdi

(Hasan Rıza Soyak, Atatürk’ten Hatıralar,1973)

 

**Danışmaya bazen o kadar çok önem verirdi ki aklından geçen meseleler hakkında çoğu zaman hiç olmadık insanların fikrini bile aldığı görülürdü. Sonunda yine kendi fikrini uygulayacağını bildiği halde hiç kimsenin hor görülmesine katlanamazdı.

(Cemal Çelebi Granda, Atatürk’ün Uşağının gizli defteri(Türkan Gürkan yazar),1971)

**Onun için en kötü nitelik kötümserlik, karamsarlık ve umutsuzluktu

**Hafife alınmak, aşağıda ve altta görünmek , kolayca tenkit edilecek kusurları ve eksikleri bulunmak hele gülünç olmak pek korktuğu şeylerdendi

( Oğuz Atay- Atatürk’ün sofrası..)

**Atatürk bilgiye çok önem verirdi. Kendisi
çok okur okuyanları ve bilginleri çok takdir ederdi. Memleketimizde bilgili bulduğu  tüm kişileri TBMM’ye getirmiş ve sofrasına davet etmiştir.( Oğuz Atay- Atatürk’ün sofrası..)


**Atatürk çok kitap okurdu ve bu okuduklarını etrafına yayarken çeşitli konular üzerinde tartışmalar yapmayı severdi( Afet İnan – Atatürk’ten yazdıklarım)

**Mustafa Kemal cesurdur. Çünkü yapacağı işlerde başarı olmak için bütün şartların hazrılığını tamamlayarak ve karşısındakinin neler yapabileceğini hesap ederek, onlara karşı tedbirli hareket etmeyi önceden kararlaştırmıştır. Örneğin; büyük taarruza karar verdiği zaman planlarını tespit ettirirken düşman kuvvetlerinin mukabil ne gibi hareketler yapabileceğini hesap ettiği ve en kötü ihtimallere göre dahi tedbirler almayı önceden düşündüğünü söylerdi.(Afet İnan) 

 

**Atatürk eline geçen fırsatları asla kaçırmaz, zamanı gelmedikçe acele etmezdi sabırlıydı. O kadar sabrederdi ki yerinden kıpırdamayacak sanılırdı. Hakikatte prensiplerinden bir zerresini feda ettiği görülmemiştir.( Mahmut Esat Bozkurt- Atatürk ihtilali) 

**Mustafa Kemal gerçekçiydi. İnce hesap ve uzun yargılamalardan sonra karar verirdi.(Falih RIFKI ATAY Çankaya) 

**Medeni kanunla Türk kadınına batı kadınının bütün haklarını veren Atatürk kendi münasebetlerinde bırakınız yabancı erkekle evlenen Türk kadınını, yabancı kadınla evlenen Türk erkeğine bile tahammül edemezdi.. (Falih RIFKI ATAY Çankaya)

 **Dostlarına karşı sonsuz denilebilecek bir hoş görülülüğü ve düşmanlarına karşı bile en kızdırıcı vakalarda hislerini uzun müddet kapalı tutan sinir hakimiyetine sahipti. (Falih RIFKI ATAY Çankaya) 

 **Mustafa Kemal kendisinden bir zaaf ve laubalilik sezilmesi ihtimaline karşı pek titizdi. (Falih RIFKI ATAY Çankaya) 

**Atatürk görev başında hiçbir laubaliliğe yer vermeyecek kadar ciddi.özel yaşayışında ise dostlarının her türlü nazını çekecek kadar samimi idi.. (Falih RIFKI ATAY Çankaya) 

**Atatürk’ün bir gün barışmayacağı yakını, bir gün bağışlamayacağı suç yoktu. Atatürk insan zaafından iyi anlardı ve affetmeyi severdi her şeyi görürdü fakat görmezden gelirdi.. (Falih RIFKI ATAY Çankaya) 

**Atatürk giyime ev ve eşya düzeni ile temizliğe çok düşkündü duvarda asılı şeylerde en küçük bir eğrilik gördüğünde kalkıp düzeltirdi. İstasyon binalarına bile gittiği zaman “banyosu nerede?” diye soruşları her gün yıkanma adetini en mütevazı Türk yuvalarına sokmak içindi.. (Falih RIFKI ATAY Çankaya) 

**Zekası kadar hafızasına şaşardık, hiç dikkat etmez göründüğü konuşmalarda bile hiçbir şey unutmazdı.. (Falih RIFKI ATAY Çankaya)

**Millet sevgisiyle birlikte, insanlık sevgisi en belirgin özelliğiydi. Bütün insanların ve milletlerin mutlu olmasını isterdi.(Atatürk Araştırma Dergileri)

 

 


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !